הצללה לגינה

בקיץ הישראלי יש הרבה שיח בעיסוק סביב ריהוט הגן לגינה, מרפסת או הגג שלנו. חשוב למצוא ריהוט עמיד, ונוח כדי לארח ולהנות מהגינה שלנו.

אבל הרבה פעמים, מה שעושה את ההבדל זה דווקא כל נושא ההצללות במתחם שלכם.

אז למה צריך בכלל הצללה?

  1. בקיץ – הריהוט מתחמם…. זה הורס את הריהוט בגלל השמש החזקה בחודשי הקיץ. גם אם אתם יוצאים אל הגינה כשהשמש כבר לא ברום השמים, הרי כל היום היא חיממה את הריהוט שלכם ותרגישו כאילו אתם יושבים על גריל…אז התקנת הצללה פותרת את כל הבעיה.
  2. בחורף בעונת הגשמים, אנחנו רוצים להגן על הריהוט שלנו, שלא יתבלה. גם  בחורף יש ימי שמש, אז גשם ושמש לא יטיבו עם ריהוט הגן ועדיף להגן עליו. 
  3. אם יש לנו הצללה מעל פינות הישיבה ,נוכל להנות מישיבה בגינה, מאפשרות לארח ולאכול. עם הצצלה מעל מקום הישיבה, נוכל להנות מהצמחיה, מהפריחה או העצים בשלכת, לפי תחלופת הגינה ועונות השנה.

פרגולה לגינה

 

אבל הצללה היא מילה רחבה, בניגוד למקובל לחשוב, יש הרבה פתרונות הצללה שהם לא רק פרגולה. לפני שמחליטים בכלל על החומר והדרך להתקין את ההצללה. חשוב מאוד לעשות תכנון ולחשוב על כמה דברים:

כיוון השמש

חשוב לדעת איפה נמצאת  פינת הישיבה בגינה או המרפסת שלכם בהתייחס לכיווני השמש. 

בצד צפון – זהו הצד שיש בו הכי פחות קרינת שמש ישירה. צד זה, הוא קריר יחסית, ונעים לשהות בו. פינת ישיבה בצד זה תזכה לשעות נעימות ללא שמש ישירה. 

בצד מזרח – הצד שהשמש זורחת בו, קרינת השמש תהיה ישרה בשעות הבוקר עד הצהריים, אם אתם רוצים להנות מקפה של בוקר בצד הזה, עדיף שתתקינו פרגולה מעל הראש.

צד דרום – זהו הצד החם ביותר, קרינת השמש הישירה פוגעת בצד זה כל השנה ובכל עונה ובצד זה אנחנו חייבים לדאוג להצללה נכונה, מאווררים מעל הראש כדי שתוכלו להנות מישיבה באזור זה. 

צד מערב – זהו הצד שבו השמש שוקעת, קרינת השמש הישירה מתחילה בשעות הצהריים עד השקיעה. גם בצד זה אנחנו חייבים לדאוג להצללה ואוורור כדי להנות בישיבה בחוץ. 

כיוון הרוח

חשוב לבדוק את כיווני הרוח בפינות הישיבה שלכם. במיוחד במרפסות גבוהות ובעיקר מול הים בקומות הגבוהות,  כדאי לבחור פרגולה עמידה מאלומיניום שלא תחליד.

כיוון הרוח ותכנון גינה

הפרקטיקה 

איפה ואיך שמים את ההצללה – לפני שאנחנו קובעים את ההצללות המתאימות חשוב לתכנן את סוג ההצללה, את הגודל שלה ואת הכיוונים על מנת למקם את הישיבה, כך  שיהייה לנו צל מהשמש ונוכל להנות מתחת למקום המוצל, לקבלת אורחים ולשבת עם המשפחה. 

יש אזורים בגינה שלכם שלא תרצו שתהיה בהם פרגולת או הצללה קבועה, שם תוכלו להשתמש בסוככים צמודי קיר, שאותם תפתחו בעת הצורך או שמשיה גדולה שמצלה על אזור הישיבה, תמיד תוכלו לפתוח או לסגור אותה בשעות הצורך.

למשל, אם אתם מתכננים בריכה, פרגולה קבועה באזור הבריכה תהיה מיותרת, כי  זה המקום שתרצו להשתזף בו ולהנות מהשמש, תוכלו להשתמש בשמשיה גדולה שעומדת על רגל. היום יש שמשיות שניתן לכוון אותם, לקבוע אותם בשיפוע לפי כיוון השמש.

סוככי הצללה- קרדיט לGRIDI מגזין לאדריכלות ועיצוב
סוככי הצללה- קרדיט לGRIDI מגזין לאדריכלות ועיצוב

במרפסות יש את המסכים שיורדים, כדי להגן מפני השמש שנכנסת הביתה, במיוחד בצד הדרומי והמערבי של הבית או המרפסת, ועוזרים גם כהגנה מהרוחות והגשם.

חוץ מהצמחיה שלנו בגינה, הצללה וריהוט גן הם עוד חלק מהדברים שיש לחשוב עליהם כשמתכננים גינה בבית פרטי, גינת על גג או  גינה במרפסת.

אם אתם רוצים לדעת עוד על תכנון הגינה שלכם, לדעת איך להתנהל מול אנשים מקצוע בתחום כדי לקבל בדיוק את התוצאות שאתם רוצים וצריכים, אני מזמינה אתכם להרצאה חדשה בתחום שתעשיר את ארגז הכלים שלכם לפני שיוצאים לדרך.

2 מחשבות על “הצללה לגינה”

  1. שלום, מצאתי חברה איטלקית שמייצרת פתרון הצללה מרשים. המוצר קצת מורכב נע על כבל חשמלי ויש לי המראה מרשים ביותר. אולי את מעוניינת לעזור לי לתכנן את הפתרון היות והחברה מייצרת לפי הזמנה מן הסתם וכמו כן צריך למצוא מתקין ברמה.
    נורית לבנון
    0544725899

    הגב

כתיבת תגובה