כמה עולה לי גינה?

כשאני שואלת את הלקוחות שלי, מה התקציב שלהם להקמת הגינה.
בדרך כלל אני מקבלת תשובות על עלויות של הצמחים ….נכון אתם צודקים, הצמחים נותנים את האפקט של השינוי בתוך המרחב החיצוני אבל הם לא העלות העיקרית בבניית הגינה שלכם ובעלות.

יש לנו מספר עלויות שחשוב להתייחס אליהן כשאנחנו חושבים על פיתוח החוץ של הבית. העלויות מורכבות מעלות התכנון ומעלות הקמה הגינה בפועל.

 

מה כולל עלות תכנון החוץ של הבית?

בחרתם אדריכל לבניית הבית ויש לכם כבר את התוכניות האדריכליות. אחרי שסגרתם על התכנית המועדפת לתכנון הבית שלכם, תוכלו לבחור אדריכל/מתכנן נוף. איתו אתם תשבו על אותן התוכניות והוא יתייחס למרחב החיצוני של הבית שלכם.

כמו שהאדריכל שלכם שאל אתכם לגבי אורח החיים שלכם, כמה ילדים יש לכם, איזה חדרים תרצו בבית, עם מרתף או בלי, כמה קומות ועוד שאלות אחרות גם אדריכל נוף צריך לדעת מי אתם, מה הרצונות והצרכים שלכם, מה חשוב לכם, החלומות שלכם לגבי המרחב החיצוני של הבית שלכם. הוא ישאל אתכם על כל האלמנטים שהייתם רוצים, כמו:
ריצופים ושבילים, מטבח חיצוני, מחסן, אלמנטים של מים,הצללות, שולחן אש,נדנדות,ערסלים, פינות ישיבה, עציצים,אלמנטים של עץ, אלמנטים של אבן, מקלחון ושירותי חוץ, קירות ירוקים, השקיה, תאורה, דישון ועוד ועוד…
אם יש לכם מגרש של 500 מר – תכסית הקרקע, שזהו שטח הבניה המרבי המותר לבניה בקומת הקרקע, יהייה בערך בין 35% – 45% משטח המגרש, תלוי בתב"ע, כל השאר יהייה פיתוח הנוף.
ברגע שיש לאדריכל הנוף את כל המידע, חשוב מאוד שיגיע לשטח ויראה את המגרש בעיניים, כי על הדף בתוכנית אי אפשר לראות הבדלי הגבהים, השיפועים, סביבת שכנים, צמחיה באיזור, כיווני אוויר, או רוחות.
אחרי שהוא יגיע לשטח ויבדוק את המגרש, אתם אמורים לקבל תוכנית סקיצה, שהן מחשבות ואפשרויות שהעלתם בפגישה ועוד תוספות של המתכנן.

אני אוהבת להפתיע את הלקוחות שלי עם רעיונות חדשים שלא חשבו עליהם, כך הם גם מבינים שהגינה תפורה רק עבורם ולא עוד גינה שראו במקום אחר.
אני נותנת ללקוחות שלי 3 סקיצות חלופיות לבחירה, עד שמגיעים לתוכנית הסופית שהלקוח אוהב. אחרי שהגענו לתוכנית הסופית שעליה הוחלט, אני מוציאה שלוש תוכניות לביצוע :

1. תוכנית פיתוח גינה +כתב כמויות
2. תוכנית תאורה במתח נמוך לגינה
3. תכנית השקיה ומיקומים של ברזי גן

כאן בעצם מסתיים החלק של התכנון.
התוכניות הללו עוברות לאדריכל שבנה את הבית, והוא מעביר את זה לקבלן בשטח שמכין את התשתיות לכל האלמנטים שנבחרו מראש.

אני אוהבת להגיע לשטח בזמן בניית הבית ולראות איך הדברים מתקדמים בשטח.
יש אדריכלי נוף שברגע שהם סיימו את התוכניות הם מפנים אתכם לאיש מקצוע אחר להקמת הגינה.

 

החלק השני בעלות הגינה הוא החלק של הקמת הגינה בפועל.

ברגע שיש לנו את התוכניות אנחנו יכולים לבחור את החומרים, לריצופי החוץ, להצללות, למטבח החוץ ולעוד אלמנטים אחרים. העלויות של החומרים משתנים וחשוב להבין את הפלוסים והמינוסים של כל חומר.
הקמת הגינה בפועל יגיע רק אחרי שהבית נבנה, שריצפו את כל השבילים, וביטנו את כל החלקים שתוכננו מראש בתוכנית הנוף, ואם יש מטבח חיצוני או מקלחון חוץ או שולחן אש… התשתיות כבר מוכנות מראש בשטח לפי התוכניות ואין צורך להעביר צנרת מעל הריצוף או לשבור שבילים.
אני אוהבת להישאר בקשר עם הלקוחות שלי, וחשוב לי לראות את הגינה בסוף תהליך התכנון.
ללקוחות שלי, אני מציעה 3 הצעות מחיר, עם 3 קבלני גינון להקמת הגינה בפועל, אנשי מקצוע שאני עובדת איתם סומכת עליהם.
בנוסף, על מנת שהגינה תצא בדיוק לפי התכנון אני גם מפקחת על התהליך בשטח.

אני ממליצה לכם להתחיל לחשוב על אלמנטים מעניינים לגינה שלכם, השראות שתוכלו לחפש במגזינים ואו באינטרנט לחלק החיצוני של הבית, כולל ריהוט חוץ.
בזמן שאתם מחפשים ריצופים לרצפת הסלון בתוך הבית, תחשבו גם על ריצוף משלים ביציאה מהסלון לגינה. צבעי ריצוף שמשתלבים או דומים כך שיתנו תחושה של המשכיות עם הסלון והחלק החיצוני של הבית והגינה.
כך הבית יראה גדול יותר וההרגשה תהיה שחשבתם על הכל, ההרגשה נפלאה.

אם אתם רוצים לדעת עוד על תכנון הגינה שלכם, לדעת איך להתנהל מול אנשים מקצוע בתחום כדי לקבל בדיוק את התוצאות שאתם רוצים וצריכים, אני מזמינה אתכם להרצאה חדשה בתחום שתעשיר את ארגז הכלים שלכם לפני שיוצאים לדרך.

5 מחשבות על “כמה עולה לי גינה?”

כתיבת תגובה