סוגי הצללות לגינה פרטית

הפוסט הקודם בבלוג עסק בהצללה בגינה שלכם – נושא שהוא מאוד חשוב, בעיקר בקיץ הישראלי.

הפעם אני רוצה לרדת איתכם לתכלס – אז החלטנו והבנו מה הם כל הפרמטרים שחשוב לנו לקחת בחשבון כשניגשים להחלטה על סוגי ההצללות שנעשה בגינה שלנו. מה הם סוגי ההצללות הקיימים?

הראשון והמוכר לכולנו , זוהי הפרגולה, ניתן למצוא אותה ממספר חומרים, החומרים הכי שכיחים הם, פרגולה מעץ, פרגולה אלומיניום ופרגולה מברזל.

יתרונות: היתרון הגדול של פרגולה שהיא קבועה, ברגע שאנחנו מחליטים על פינות הישיבה בגינה או במרפסות, נוכל להעמיד מעליהן את הפרגולה שלנו שנותנות צל. אפשר לחבר לה אור ומאוורר, וזוהי פינה נהדרת לישיבה, מקום שמאחד את המשפחה יחד, להנאה אישית  ואו לאירוח, מחוץ לבית. 

יש לנו את הפרגולות על עמודים או פרגולה תלויה בלי עמודים שזה יתרון, במיוחד בגינה קטנה. ברגע שתולים את הפרגולה בגינה קטנה, הגינה נראית גדולה יותר. 

חסרונות: החיסרון הגדול שלנו שברגע שקבעתם את הפרגולה במקומה, יהייה קשה להזיז אותה.

אתם מעדיפים – פרגולה מעץ או פרגולה מאלומיניום?

יש אנשים שלא ירגישו בהבדל אם לא יגעו בחומר. אלומיניום היום מגיע בכל כך הרבה גוונים וצבעים, והרבה טועים וחושבים שהוא עץ.

היתרון הגדול של אלומיניום הוא שהוא לא צריך בכלל תחזוקה, הוא חומר קל, יחסית לפרגולות מברזל.

הוא עמיד בפני חלודה במקומות ליד הים וניתן לצבוע אותו במספר גוונים. היום יש פרגולות אלומיניום עם רפרפות נפתחות שאפשר לשלב איתם גם עץ וגם זכוכית.

העץ לעומתו, צריך תחזוקה עם הזמן, והוא חומר זול יותר מהאלומניום.

הצללה מעל בריכה

מה אתם עושים אם יש שמש חזקה מעל הבריכה שלכם ולא כיף להיצלות בשמש?

אז  מסתבר שאפשר להתקין הצללה גם מעל הבריכה!

מה חשוב לשים לב אליו להצללת בריכה?

מעל הבריכה ניתן לשים יריעות לצל אם אתם לא אוהבים את השמש. זה רק דורש התקנת עמודים גבוהים כדי להעביר את היריעה, שלטעמי זה מראה לא יפה בבית. מתאים יותר לגינות ציבורית. 

 

מפרשי צל, קרדיט: קשתות
סוגי הצללה בגינה פרטית

סוככים צמודי קיר

פרגולה היא לא רק אלמנט הצללה, היא גם אלמנט קישוטי. יש אזורים בגינה שלכם שלא תרצו שתהיה בהם פרגולת הצללה קבועה ולכן תוכלו להשתמש בסוככים צמודי קיר, שאותם תפתחו בעת הצורך.

יתרונות- היתרון הגדול של הסוככים עם הזרועות זו האפשרות לפתיחה וסגירה של ההצללה. לא תמיד נירצה שיהייה לנו צל ואז נוכל לסגור את הסוכך או לגלגל אותו. 

חסרונות-  התבלות הבדים של הסוככים הללו, קורה לפעמים שהסוכך פתוח והרוחות קורעות את הבד. ולא תמיד יש סגירה טובה מפני השמש או הגשם.

למה לשים לב- אם אתם כבר בוחרים סוכך כזה, תשאלו לגבי הבד שלו, האם יש אחריות על המנוע, והאם אפשר להחליף רק את הבד בעתיד.

הצללת מסך, קרדיט: קשתות
סוגי הצללות בגינה פרטית

 

הצללת מסך

מה תעשו אם פינת הישיבה שלכם נמצאת במקום שבו הפרגולה לא עוזרת בשעות מסויימות, או שאתם רוצים להשאיר אותה פתוחה לגמרי לנוף?

אפשר להוסיף אלמנט הצללה נגלל, כמו מסך.

לכן קוראים לזה גם הצללת מסך.

אם אתם בכלל לא אוהבים פרגולה, אתם יכולים להשתמש בהצללת מסך על חלונות ויטרינה גדולים, ופשוט לגלול אותם למעלה כשהשמש כבר לא מפריעה.

פרגולה שאינה צמודה ליציאה מהסלון \ גזיבו

אם חשבת שפרגולה אפשר להתקין רק ביציאה מהסלון אל הגינה – אני רוצה להראות לכם עוד אפשרות מדליקה:

מה דעתכם לא להצמיד את הפרגולה אל היציאה מהסלון?

מה דעתכם לסדר לעצמכם פינת ישיבה רומנטית בחלק מהגינה שאינו צמוד לסלון?

ואולי על הגג?

יתרונות- כשאנחנו משתמשים בפרגולה שעומדת לבד, STAND ALONE, אנחנו יכולים לשים אותה בכל מקום שמתאים לנו בגינה או במרפסת.זה מתאים למרפסות גדולות שלא רוצים להצמיד את הפרגולה לקיר, לגינות גדולות שיש גם פרגולה ביציאה מהסלון וגם עוד פרגולה בגינה למטבח חיצוני, או אזור ישיבה מוצל נוסף בגינה.

חסרונות- פרגולה כזו חשוב שתהיה מספיק גדולה להצללה מהשמש, או מהגשם. חשוב לקבוע אותה באדמה או בבטון שלא תעוף אם היא מאלומיניום למשל. ומכוון שהמקום חשוף, צריך לדאוג לצמחיה מסביב או אלמנטים אחרים שנותנים סגירה נחמדה מהצדדים להרגשת חמימות במקום הישיבה.

 

פרגולה שאינה צמודה ליציאת סלון
פרגולה שאינה צמודה ליציאת סלון- סוגי הצללות בגינה

 

לסיכום, כמו שהבנתם יש היום הרבה מאוד סוגים של פתרונות להצללות בגינה או במרפסות, לכל חומר יש את היתרונות והחסרונות וגם את התקציב. לכן כדאי שתעשו סקר קצר לפני שתקבעו מה הכי מתאים וטוב לצרכים ולרצונות שלכם. 

אם אתם רוצים לדעת עוד על תכנון הגינה שלכם, לדעת איך להתנהל מול אנשים מקצוע בתחום כדי לקבל בדיוק את התוצאות שאתם רוצים וצריכים, אני מזמינה אתכם להרצאה חדשה בתחום שתעשיר את ארגז הכלים שלכם לפני שיוצאים לדרך.
קיץ נעים ושמח לכולם!

כתיבת תגובה